Тема: Чи може природа існувати без осені ?
Мета: навчати розглядати певну тему з різних точок зору, виявляти їх переваги та недоліки, висувати альтернативну точку зору, сприяти розвитку мислення та вміння вести дискусію; спонукати дітей до пошуку додаткової інформації, розширювати їхній світогляд; розвивати комунікативність, пізнавальний інтерес до вивчення предмету; виховувати любов до природи. Обладнання: мультимедійна дошка,різнокольорові капелюшки, аплікації та фрагменти малюнків, осіннє листя, фарби.
Технології: «Шість мислячих капелюхів»
Тип уроку: інтегрований.
Хід уроку:
І. Органайзер.
-Сядьте зручніше, заплющіть очі, розслабтеся. У кожного з вас є мрії, бажання, сподівання. Спробуйте уявити їх у вигляді зірки. Роздивіться її уважніше . Якого кольору та розміру вона ? Чи бачите ви щиру посмішку на її обличчі ?
Зірка радіє, бо знає, що робота кожного з вас веде старанною, сумлінною, успішною.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- Сьогодні ми звами поринемо в цікавий світ уяви, фантазії та незвичної для нас теорії доказу.
Слайд 1.
Вправа «Очікування»
- Що ви очікуєте від уроку ?
(Учні висловлюють свої думки,починаючи фразою « Я очікую …»)
Вчитель:
-Я очікую, що ви правильно і красиво висловлюватимете, уявлятимете, злагоджено працюватимете.
-Я вам прочитаю казку-загадку, а ви здогадайтесь,про кого у ній йдеться .
Жив Старик-роковик. Було у нього чотири доньки і дванадцять онуків, які по черзі приходили на землю.
Коли панувала найстарша сестра, віяло вітрами, мело хуртовинами,виростали замети, а діти будували чарівні снігові палаци і вартових біля них – сніговиків.
Слайд 2.
Коли приходила молодша сестра, то вона випускала перших своїх провісників-шпаків і сама тишком – нишком підкрадалася за ними. Тоді танули замети, веселіли струмочки, наповнюючись водою, раділи дерева і вкривалися буйним цвітом.
Слайд 3.
Часто її не можна було відрізнити від третьої сестри-тільки ця більш засмагла, з вінком волосся на голові, любила зелені хащі та спекотне сонечко.
Слайд 4.
Остання сестра приносила з собою холодні дощі. Але найбільше її любив Старик–роковик,мабуть, тому, що вона була найпрацелюбніша і збирала все те ,що готували для неї старші сестри. А ще одягала вона дерева і трави у багряні, бурі шати. І від цього ставало тепліше навколо.
Слайд 5.
-Про яких сестер йдеться в загадці ?
-Яка ж сестра зараз панує ?
Слайд 6.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Створення проблемної ситуації.
-Уявіть, що в сучасному світі природних катаклізмів сталася дуже несподівана подія: зникла осінь як часова форма, як природне явище.
І ваше завдання- за допомогою мислення, доказів, фактів довести, чи може світ існувати без неї, чи потрібна осінь природі?
Перетворімо наш клас на магічний. Об'єднайтеся парами. Одягніть свої кольорові капелюшки і уявіть себе учнями магічної школи. У вас буде багато повноважень: міркувати, доводити, суперечити.
Слайд 7.
ІV.Відкриття нового знання.
Побудова проекту виходу з проблемної ситуації.
( Використання інтерактивного методу «Шість мислячих капелюхів)
Методика проведення
Учні утворюють шість пар. Кожна група обирає собі завдання за кольором капелюхів,потім отримують у конвертах завдання або запитання,на які потрібно дати відповідь. Діти розподіляють між собою обов'язки: хто буде доповідати.
-Візьмемо в руки осінні листочки і промовимо слова, які допоможуть вам у роботі.
-Для мене цей урок дуже важливий. У мене все неодмінно вийде.
-Саме ми разом і зможемо зробити цю справу.
-Навіть якщо не вийде, то зможу наступного разу.
Учитель.-Отже,починаймо!Ви це добре зробите!
Білі капелюхи: збір істотної інформації.
1 учень. Існують певні природні ознаки осені. Ми з Богданом П. створили Бюро погоди.
Слайд 8.
Сонце не так гріє . Дні стали короткі.
2 учень. Усі перелітні птахи відлетіли в теплі краї . Люди зібрали урожай овочів та фруктів. Небо вкрите хмарами.Часто йдуть дощі. З дерев облітає пожовкле листя. Незабаром настане зима.
Слайд 9.
1 учень.-Хіба можна сказати,що це зима? Або весна?
Учні.-Ні. Це осінь.
Червоні капелюшки: ставлення до уявної події.
1 учень. -Зникнення осені призведе до катастрофи у Всесвіті. Зіб'ється ритм поступових часових змін у природі.
2 учень.-Із зникненням пори року – осені, зникнуть великі мовні надбання українського народу: прикмети, прислів'я,приказки про осінь. А це багатство українського народу.
Фізхвилинка.
Червоні капелюхи: визначення негативних сторін.
1 учень.- Не можу з вами погодитися! Осінь- це сумна пора року. Боляче дивитися на безлисті дерева, на сіре небо.Дуже сумно, коли чуєш крики відлітаючих птахів.
2 учень.-Не дуже приємна й погода восени!Ллють дощі,мокре взуття та одяг,епідемії грипу. Осінь- помилка у створенні природи.
Слайд 10.
Жовті капелюшки: виявлення позитивних сторін явища, переваг.
1 учень. - Я так не вважаю. У природи немає поганої погоди.Зникнення осені призведе до великого розчарування, бо багато людей сповнені любовідо осінньої краси.
2 учень.-Люди не зможуть жити без осені. Вони без неї «задихатимуться»,тому що вона зачаровує своєю неповторністю та оригінальністю.
Слайд 11.
Зелені капелюшки: існуючі альтернативи( Що ж робити?)
1 учень.–В осені, як пори року, є велике призначення: контролювати цикл оновлення і подальшого розвитку живої природи. В цей період настає час відпочинку для рослин та багатьох тварин. Вони наділені якостями, які їх захищають від холоду.
2 учень.–Жива природа готується для перебування у стані спокою, набирається сил і енергії для подальшого життя. А люди, завдяки своєму розвиненому інтелекту знайшли свій шлях вирішення проблеми – теплібудинки та одяг.
Слайд 12.
Сині капелюшки: контроль над розумовим процесом, висловлювання спостережень, коментарів, висновків.
1 учень.-Кожна група була дуже переконлива. Прослухавши виступи кожної групи, можна сказати,що позитивних переваг у осені більше, ніж негативних.
2 учень.- Можна зробити висновок: осінь все-таки повинна бути!
V. Розвиток уяви.
- Малювання долоньками осені
Учитель.- Ну що ж, діти! Ми багато говорили сьогодні про осінь. А тепер уявімо себе художниками і намалюймо одну картину на всіх. Вона називатиметься «Осінь». Але малюнок буде незвичайний, тому що ми створюватимемо його долоньками. Виберіть колір, який асоціюється у вас з осінню і намастіть ним долоньку. ( Учні залишають відбитки своїх долонь на ватмані. В результаті з,являється незвичайний малюнок.)
Учитель.-Яка гарна картина ! Що ж ви намалювали?
Учні.
- Це птахи , які відлітають у вирій.
- Це осінній листопад…
- А це наші теплі долоньки прощаються з осінню…
VI. Підсумок уроку. Рефлексія.
- Чи справдилися ваші очікування щодо уроку ?
- Що було для вас цікавим?
- Що нового відкрили, пережили на уроці ?
- З якими труднощами зустрілися ?
- Хто здивував вас своїми знаннями ?
- Як ви використовуватимете те , про що дізналися сьогодні ?
( Відповіді дітей)
- Осінь кожному із вас приготувала подарунки.
( Дітей пригощають яблуками, грушами,виноградом, калиною та горіхами.)
|